Typ ulgi
Ulga badawczo-rozwojowa (Ulga B+R) w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).
Branża
Usługi IT.
Opis projektów
Spółka prowadzi, prowadziła i zamierza prowadzić działalność w zakresie tworzenia i rozwijania produktów, procesów, usług oraz technologii dotyczących oprogramowania, rozwiązań technologicznych czy algorytmów. Działalność B+R realizowana jest w ramach przedsięwzięć obejmujących prace programistyczne przez dedykowane zespoły projektowe. Przykłady projektów B+R obejmują:
- Tworzenie ilorazów sztucznej inteligencji oraz funkcjonalności (w tym front-end) do innowacyjnych aplikacji, w tym rozwiązań umożliwiających rozpoznawanie obrazów 2D i 3D.
- Tworzenie i rozwijanie nowych aplikacji webowych do automatyzacji wspierających pracowników (np. szacowanie czasu pracy, tworzenie maili, przypomnienia).
- Eksportowanie danych z jednej bazy danych do innej platformy poprzez rozwój funkcjonalności silnika i platformy front-endowej.
- Stworzenie nowej platformy IT oferującej obsługę różnych procesów, w tym architektury rozwiązania i nowych funkcjonalności.
- Opracowanie nowej aplikacji (np. na Android i iOS) wykorzystującej Augmented Reality do diagnostyki i rozwiązywania problemów użytkowników, w tym badania i weryfikacja rozwiązań oraz tworzenie funkcjonalności.
- Tworzenie rozwiązań do logowania biometrycznego i zarządzania pulpitem (menedżer administracyjny), w tym prace powdrożeniowe (analiza i rozwiązywanie błędów użytkowników tzw. 4 linii wsparcia).
- Tworzenie i znaczące ulepszanie procesów i rozwiązań na platformie oferowanej klientom zewnętrznym (analiza procesów klienta, projektowanie diagramów logicznych, tworzenie skryptów, automatyzacja kont i dostępów, testy zgodności, rozwój platformy).
- Tworzenie w ramach prac programistycznych tzw. patternów (wzorców technologii) do rozwoju produktów docelowych, w tym dokumentacji technicznej i naprawy błędów w przesłanych patternach.
- Rozwój i tworzenie nowych funkcjonalności rozwiązania do migracji wirtualnych maszyn, jego weryfikacja i testowanie, tworzenie systemu billingów kosztów oraz opracowanie wirtualnych maszyn w ramach platformy chmurowej z systemem ticketowym.
- Tworzenie produktu do wyszukiwania i gromadzenia danych sieci z wizualizacją (mapa urządzeń), tworzenie nowych funkcjonalności portalu do automatyzacji produkcji i dokumentacji technicznej, opracowywanie systemu bezpieczeństwa do przesyłania danych i badania laboratoryjne.
- Dobudowywanie nowych narzędzi wokół silnika sztucznej inteligencji (tworzenie interfejsów i nowych funkcjonalności w repozytoriach kodu algorytmów Machine Learning).
- Prace analityczne i programistyczne w zakresie różnorodnych rozwiązań (np. rozpoznawanie obrazu przez sieci neuronowe, plug-iny do map ruchu samochodów), w tym migracje na platformę chmurową i analizy zachowań samochodów do tworzenia plug-inów ostrzegających i wspierających gromadzenie informacji.
- Rozwój oprogramowania inżynierskiego do zarządzania infrastrukturą (dla aplikacji SAP), w tym tworzenie nowych funkcjonalności, zmiany architektoniczne i ulepszenia, a także czynności utrzymaniowe o charakterze nowatorskim (tzw. 4 linia wsparcia) oraz automatyzacja procesu walidacji i testów.
- Rozwój systemu do przechowywania dużych ilości danych (nowe wersje dostosowane do sprzętu/oprogramowania i nowych funkcjonalności lub korekta błędów w ramach 4 linii wsparcia).
- Tworzenie kolejnych wersji systemu dla nowych generacji urządzeń (rozwijanie kodu źródłowego i testy przed wdrożeniem) oraz prace powdrożeniowe (analiza i rozwiązywanie błędów użytkowników w ramach 4 linii wsparcia).
- Stały rozwój innowacyjnego produktu związanego z mediami społecznościowymi (ulepszanie i tworzenie algorytmów analizujących dane i trendy).
- Rozwój platformy do obsługi procesów wewnątrzfirmowych u klientów (rozwój rdzenia produktu - przebudowa systemów, tworzenie nowej platformy, rozwój i dostosowanie do klienta; rozwój modułów dedykowanych - zmiany funkcjonalne, dodawanie nowych materiałów i funkcjonalności).
Spółka rozróżnia Projekty B+R (w całości obejmujące działalność badawczo-rozwojową) oraz Projekty Mieszane B+R (gdzie mogą wystąpić prace wspierające/utrzymaniowe, niewliczane do działalności B+R). Do Działalności B+R nie są zaliczane okresowe, drobne zmiany i ulepszenia w uprzednio opracowanych rozwiązaniach, czynności wdrożeniowe po zakończeniu prac B+R, naprawa błędów po wdrożeniu oraz inne prace po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych, np. szkolenia.
Opis kosztów kwalifikowanych
Spółka zamierza odliczyć w ramach Ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 5 i 5a ustawy o CIT. Koszty te stanowią koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ustawy o CIT. Spółka wyodrębniła oraz wyodrębni w przyszłości w ewidencji koszty Działalności B+R.
Opis stanowisk osób, których praca może być zakwalifikowana do ulgi
Trzon zespołów projektowych stanowią głównie programiści, deweloperzy oraz testerzy. W Spółce na potrzeby każdego projektu angażowani są wykwalifikowani specjaliści o różnych specjalizacjach i kompetencjach, przyporządkowani do danego zespołu projektowego. Do Działalności B+R mogą być zaliczane również czynności administracyjne i koordynacyjne realizowane wyłącznie na cele danego Projektu B+R lub Projektu Mieszanego B+R, mające na celu opracowanie podstawowych założeń projektu (harmonogram, budżet), bezpośredni nadzór nad realizacją projektu, koordynacja prawidłowości prowadzenia prototypowania, koordynacja nad realizacją poszczególnych zadań przez pracowników zespołu oraz zapewnienie wsparcia w zakresie zarządzania aspektami finansowymi i kadrowymi projektów badawczo-rozwojowych.
Etapy procesów w ramach ulgi wykonywanych w firmie
Prace realizowane w ramach Działalności B+R można podzielić na następujące czynności:
- Diagnozowanie problemów w zakresie technologii, metod i danych na potrzeby opracowania koncepcji nowego lub znacząco ulepszonego rozwiązania.
- Tworzenie koncepcji technicznych oraz założeń specyfikacji technicznych, nowych funkcjonalności, oczekiwań klientów lub wymagań generowanych wewnątrz Spółki.
- Projektowanie docelowych rozwiązań - tworzenie nowych procesów/usług/produktów.
- Opracowywanie specyfikacji dla nowych rozwiązań informatycznych lub kolejnych wydań produktów (release), znaczące modyfikacje w tych rozwiązaniach, platformach, modułach, itp.
- Projektowanie i modelowanie prototypowych rozwiązań informatycznych na podstawie opracowanej koncepcji.
- Modyfikacja istniejących produktów na potrzeby specyficznych wymagań klientów i określonego środowiska programistycznego z uwzględnieniem kodowania niskopoziomowego i konfigurowania rozwiązań.
- Implementacja znacząco zmodyfikowanych i spersonalizowanych funkcjonalności/aplikacji do poprzednich wersji produktów.
- Prace programistyczne związane z tworzeniem nowego oprogramowania/rozwiązań informatycznych lub istotną modyfikacją istniejących rozwiązań informatycznych.
- Projektowanie systemów oraz scenariuszy testowych.
- Przygotowanie zbiorów danych w celu weryfikacji technologii.
- Symulacje i testy zaprojektowanych prototypowych rozwiązań informatycznych, produktów lub procesów.
- Potwierdzenie osiągnięcia nowych założeń i rozwiązań funkcjonalnych w obszarze nowych lub istotnie ulepszonych aplikacji, systemów, platform, modułów, procesów, itp.
- Walidacja gotowości technologicznej opracowanego rozwiązania do implementacji.
W ramach Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R realizowane są także czynności wspierające Działalność B+R, tj. prace związane z planowaniem i zarządzaniem przedsięwzięciami, w tym czynności administracyjne i koordynacyjne, bezpośredni nadzór, koordynacja prototypowania i realizacji zadań, oraz wsparcie w zakresie zarządzania finansami i kadrą projektów badawczo-rozwojowych.
Argumenty przedstawiane przez firmę organowi uzasadniające spełnianie przesłanek do zastosowania ulgi
Wnioskodawca argumentuje, że prowadzona Działalność B+R realizowana w ramach Projektów B+R oraz Projektów Mieszanych B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, ponieważ:
- Jest to działalność twórcza obejmująca prace rozwojowe dotyczące oprogramowania, rozwiązań technologicznych i algorytmów.
- Jest podejmowana w sposób systematyczny przez dedykowane zespoły projektowe.
- Ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, czego rezultatem są nowe narzędzia, rozwiązania, technologie, usługi oraz znacząco ulepszone funkcjonalności czy procesy.
- Prace mają charakter twórczy, a ich rezultaty mają indywidualny, innowacyjny i nowatorski charakter.
- Projekty realizowane są w sposób metodyczny, a ich wyniki mogą być odtwarzane.
- Projekty charakteryzują się niepewnością co do ostatecznego kształtu wyniku.
- Są ukierunkowane na pozyskiwanie nowej wiedzy, m.in. poprzez eksperymenty i analizy technologiczne, tworzenie nowych lub ulepszonych algorytmów oraz wypełnianie luk w wiedzy technicznej.
- Pracownicy w sposób stały pozyskują nową wiedzę z zakresu specyficznych obszarów programowania.
- Wprowadzane rutynowe i okresowe zmiany niepociągające za sobą postępu technologicznego nie są traktowane jako Działalność B+R.
- Charakter pracy wyczerpuje kryteria ustawy o CIT i Podręcznika Frascati.
- Planowanie i zarządzanie projektami B+R w aspekcie naukowo-technicznym i administracyjnym jest nieodłącznie związane z procesem badawczo-rozwojowym.
- Uznanie prac w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania za działalność B+R zostało potwierdzone przez organy podatkowe i sądy administracyjne w innych interpretacjach.
- Uznanie za działalność B+R projektów tworzenia i rozwijania oprogramowania, obok których podejmowane były również prace pozbawione takiego charakteru, również zostało uznane za prawidłowe.
Stanowisko organu
Stanowisko Wnioskodawcy zostało uznane za prawidłowe przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Organ odstąpił od uzasadnienia prawnego tej oceny. Oznacza to, że organ zgodził się z argumentacją Spółki, iż opisana działalność spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT i uprawnia Spółkę do skorzystania z Ulgi B+R.
Sygnatura interpretacji
0111-KDIB1-3.4010.81.2022.2.BM.
Data wydania interpretacji
13 maja 2022 r..
Tagi
#UlgaB+R #BadaniaiRozwój #IT #Oprogramowanie #Technologie #Innowacje #CIT #Podatki #InterpretacjaPodatkowa #DyrektorKIS
Wpis ma charakter informacyjny lub edukacyjny i nie jest usługą doradztwa prawnego lub podatkowego. Podjęcie decyzji mających skutki podatkowe lub prawne powinno być poprzedzone analizą i rekomendacjami profesjonalistów na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów w indywidualnej sprawie danego podmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z oparcia się na informacjach przedstawionych na niniejszej stronie.