Estoński CIT a ulga badawczo-rozwojowa.

Estoński CIT a ulga badawczo-rozwojowa.

Estoński CIT oraz ulgi proinnowacyjne (np. ulga badawczo-rozwojowa) to rozwiązania, których nie można zastosować łącznie w trakcie jednego roku podatkowego. Oba rozwiązania oferują przedsiębiorcom niewątpliwe zalety i korzyści podatkowe, a także mają swoje cechy wyróżniające.

Przed zastosowaniem któregokolwiek z nich należy odpowiedzieć na pytanie, które z tych rozwiązań będzie niosło ze sobą większą korzyść dla Twojej firmy.

Odpowiedzią na to pytanie jest … TO ZALEŻY.

Najważniejsze informacje:

Estoński CIT

Estoński CIT to rozwiązanie, o którym zostało napisane już prawie wszystko. Istotą tego sposobu opodatkowania jest przesunięcie momentu zapłaty podatku do momentu wypłaty zysku do wspólników. Pod tym linkiem dowiesz się wszystkiego co niezbędne w zakresie zastosowania estońskiego CIT w Twojej firmie.

W telegraficznym skrócie, aby móc skorzystać z tego rozwiązania powinieneś:

1. Prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki komandytowej, spółki k omandytowo-akcyjnej, spółki z o.o., prostej spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej;

2. Wspólnikami spółki mogą być wyłącznie osoby fizyczne;

3. Zatrudniać przynajmniej 3 osoby (z wyłączeniem wspólników i akcjonariuszy).

Ustawa o CIT zawiera oczywiście inne ograniczenia i obowiązki, które musi spełnić podmiot, który chce zastosować estoński CIT.

Z tzw. estońskiego CIT-u można skorzystać niezależnie od branży, w której działa dane przedsiębiorstwo.

Ulga badawczo-rozwojowa

Ulga badawczo-rozwojowa to ulga podatkowa, którą mogą zastosować zarówno podatnicy podatku CIT jak i PIT. Podstawową korzyścią  jej zastosowania jest możliwość ponownego odliczenia kosztów poniesionych na stworzenie nowego, a także istotną zmianę istniejącego produktu lub procesu produkcyjnego.

Żeby skorzystać z ulgi badawczo rozwojowej powinieneś spełniać następujące warunki:

1. Uzyskiwać dochody z działalności gospodarczej opodatkowane skalą podatkową lub podatkiem liniowym;

2. Nie prowadzono działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (zastosowanie ulgi badawczo-rozwojowej jest możliwe, jednak wymaga szczegółowej analizy);

3. Prowadzić działalność badawczo – rozwojową, na która składają się czynności o charakterze;

o twórczym,

o systematycznym,

o wykorzystującym wiedzę do tworzenia nowych rozwiązań lub zwiększenie zasobów tej wiedzy.

4. Ponosić koszty działalności badawczo rozwojowej.

Dlaczego nie mogę łączyć ulgi badawczo rozwojowej z estońskim CIT-em?

Wszelkie wątpliwości w tym zakresie rozwiewają Objaśnienia do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 roku opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Zgodnie z ich treścią: Podatnik, który stosuje m.in. ulgę badawczo rozwojową), traci odpowiednio prawo albo obowiązek do ich kontynuowania począwszy od pierwszego roku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Jest to uzasadnione z uwagi na odmienne zasady ustalania podstawy opodatkowania oraz proinwestycyjne założenia ryczałtu.

Co istotne nie ma żadnych przeciwskazań do skorzystania z ulgi badawczo rozwojowej w latach, w których spółka nie korzystała z estońskiego CIT.

Przykład:
Przedsiębiorca od 1 stycznia 2022 roku wszedł w reżim ryczałtu od dochodów spółek (estoński CIT). W okresie przed ww. datą prowadził działalność badawczo-rozwojową i ponosił stosowne koszty. Przedsiębiorca w dalszym ciągu może skorzystać z ulgi badawczo rozwojowej mimo, że jest w reżimie estońskiego CIT-u.

Co wybrać?

Nasze doświadczenia pokazują, że w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność produkcyjną, którzy opracowują nowe lub istotnie zmieniają dotychczasowe produkty ponosząc przy tym istotne koszty - korzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej może być atrakcyjniejsze.

W przypadkach podmiotów świadczących usługi (np. usługi transportowe, dystrybucje) którzy nie prowadzą tzw. działalności badawczo-rozwojowej - korzystniejszym rozwiązaniem jest wejście w reżim estońskiego CITu.

Jeśli jednak nadal masz wątpliwości – zadzwoń do nas wspólnie zastanowimy się co w przypadku Twojej firmy będzie najlepszym rozwiązaniem.

Podejmuj przemyślane decyzje!
🦉

===========================

Wpis ma charakter informacyjny lub edukacyjny i nie jest usługą doradztwa prawnego lub podatkowego. Podjęcie decyzji mających skutki podatkowe lub prawne powinno być poprzedzone analizą i rekomendacjami profesjonalistów na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów w indywidualnej sprawie danego podmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z oparcia się na informacjach przedstawionych na niniejszej stronie.

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoja firma ma potencjał na skorzystanie z ulgi to umów się na darmową wstępną rozmowę

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować