Zastanawiasz się, jak obliczać wysokość odsetek hipotetycznych po przekazaniu zysku na kapitał zapasowy? Nasza najnowsza analiza wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego rzuca światło na kluczową kwestię ustalania stopy referencyjnej NBP dla hipotetycznych odsetek. Sprawdź, jak interpretuje przepisy Naczelny Sąd Administracyjny
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów hipotetycznych odsetek od kapitału własnego zatrzymanego w spółce.
Od 2019 roku, na mocy art. 15cb) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (u.p.d.o.p.), istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów hipotetycznych odsetek od kapitału własnego zatrzymanego w spółce. Jest to nowa kategoria kosztów podatkowych, która pozwala zmniejszyć należności fiskalne. Odsetki te są "hipotetyczne", ponieważ nie są faktycznie wypłacane, ani spółce, ani nikomu innemu, gdy wypracowany zysk pozostaje w firmie, np. poprzez przekazanie go na kapitał zapasowy. Wysokość tych hipotetycznych odsetek ustala się poprzez powiększenie stopy referencyjnej NBP obowiązującej w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok podatkowy o 1 punkt procentowy.
Więcej na temat odsetek hipotetycznych znajdziesz >>>tutaj<<<
Skarżąca spółka z ograniczoną odpowiedzialnością argumentowała, że stopę referencyjną NBP obowiązującą w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok podatkowy należy ustalać odrębnie dla każdego roku podatkowego, w którym przekazano zysk na kapitał zapasowy. Spółka uważała, że dla ustalenia wysokości hipotetycznych odsetek w danym roku podatkowym należy wziąć pod uwagę stopę referencyjną NBP z roku poprzedzającego ten rok, w którym dokonano alokacji zysku na kapitał zapasowy.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stał na stanowisku, że wysokość kosztów z tytułu hipotetycznych odsetek powinna być ustalana przy zastosowaniu stopy referencyjnej NBP obowiązującej w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok podatkowy (rok rozpoznania kosztu podatkowego). Organ argumentował, że nie wynika z przepisów, aby raz ustalona wartość oprocentowania miała być stosowana przez cały okres odliczenia.
W opinii Organu z tego względu zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w każdym z trzech lat podatkowych może podlegać kwota odpowiadającej iloczynowi stopy referencyjnej NBP obowiązującej w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym rok podatkowy powiększonej o 1 punkt procentowy oraz kwoty zysku za rok obrotowy, przy czym dla wyliczenia wysokości kosztu za rok podatkowy, zgodny z rokiem kalendarzowym, kończącym się 31 grudnia 2022 r. wartość stopy referencyjnej będzie stanowiła 0,1% stopy referencyjnej NBP obowiązującej 31 grudnia 2021 r. Zatem koszt uzyskania przychodu obliczony zgodnie z art. 15cb) u.p.d.o.p. związany z zyskiem uzyskanym w latach 2018-2021, który został przekazany na kapitał zapasowy w latach 2020-2022 (mając na uwadze przepisy z ustawy nowelizującej) powinien zostać - zdaniem organu - wyliczony dla roku podatkowego kończącego się 31 grudnia 2022 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim podzielił stanowisko Skarżącej. Sąd uznał, że kluczowe jest ustalenie roku przekazania zysku na kapitał zapasowy. Art. 15cb ust. 1 u.p.d.o.p. określa sposób wyliczenia kwoty kosztu, natomiast ust. 2 wskazuje, kiedy ten koszt przysługuje, m.in. w roku podwyższenia kapitału i w kolejnych dwóch latach podatkowych. Sąd podkreślił, że rozliczenie kosztu następuje z zastosowaniem stopy referencyjnej obowiązującej w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok podatkowy, tj. rok przekazania zysku na kapitał zapasowy. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną organu, zgadzając się ze stanowiskiem sądu pierwszej instancji. NSA wskazał, że stopę referencyjną NBP stosuje się indywidualnie dla każdego roku, w którym zalicza się kwotę odsetek hipotetycznych do kosztów. Sąd uznał za prawidłowe stanowisko, że dla ustalenia hipotetycznych odsetek od zysku za dany rok, przekazanego na kapitał w kolejnym roku, należy uwzględnić stopę referencyjną z ostatniego dnia roboczego roku przekazania.
II FSK 28/24
28 maja 2024 r.
#podatki #CIT #odsetkihipotetyczne #stopaNBP #kosztypodatkowe #kapitałzapasowy #NSA #interpretacjepodatkowe #orzecznictwo
===========================