IP BOX

#kategoria:
IP BOX
#tagi:
No items found.
#branża:
#data:

IP BOX

Ulga IP Box to preferencyjne opodatkowanie dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP) stawką 5% podatku PIT lub CIT. Celem ulgi jest pobudzenie rynku nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań. Ulga obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku.

Najważniejsze informacje:

Podmioty uprawnione do skorzystania z ulgi IP Box

Z preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanych IP mogą skorzystać podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy są opodatkowani podatkiem PIT lub CIT.

Warunki skorzystania z ulgi IP Box

Aby skorzystać z ulgi IP Box, należy spełnić następujące warunki:

  • Prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej: Działalność ta obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe prowadzone w sposób systematyczny w celu poszerzenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań. Badania naukowe to eksperymentalne lub teoretyczne działania, których celem jest zdobycie nowej wiedzy, a prace rozwojowe koncentrują się na wykorzystaniu tej wiedzy do tworzenia nowych lub ulepszonych produktów, usług czy procesów.
  • Wytworzenie kwalifikowanego IP: Kwalifikowane IP musi zostać wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
  • Prowadzenie odrębnej ewidencji zdarzeń gospodarczych: Ewidencja ta obejmuje wszystkie operacje finansowe związane z dochodami z kwalifikowanych IP.
  • Osiąganie dochodu z kwalifikowanego IP: Dochód z kwalifikowanego IP musi podlegać opodatkowaniu w Polsce.
  • Poniesienie kosztów kwalifikowanych: Koszty związane z wytworzeniem, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP muszą być poniesione przez podatnika.
  • Uzyskanie pozytywnej opinii organów skarbowych: Podatnik musi uzyskać pozytywną opinię organów skarbowych w formie interpretacji indywidualnej.

Kwalifikowane prawa własności intelektualnej (IP)

Do kwalifikowanych IP zalicza się:

  • patent,
  • prawo ochronne na wzór użytkowy,
  • prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
  • dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
  • prawo z rejestracji produktu leczniczego oraz produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonego do obrotu oraz wyłączne prawo wynikające z ustawy o ochronie prawnej odmian roślin,
  • autorskie prawo do programu komputerowego.

Dochód z kwalifikowanego IP

Dochód z kwalifikowanego IP to nadwyżka przychodów uzyskanych z kwalifikowanego IP po odliczeniu kosztów bezpośrednio lub pośrednio związanych z tym przychodem. Dochody z kwalifikowanego IP obejmują:

• zysk ze sprzedaży kwalifikowanego IP,

• należności z tytułu umów licencyjnych dotyczących kwalifikowanego IP,

• zysk z kwalifikowanego IP uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi,

• odszkodowanie uzyskane w postępowaniu sądowym lub arbitrażowym za naruszenie praw związanych z kwalifikowanym IP.

Jeśli dochód z kwalifikowanego IP nie wystąpi, podatnik może odliczyć stratę z tego tytułu w ciągu kolejnych 5 lat podatkowych, ale tylko w odniesieniu do dochodów z tego samego kwalifikowanego IP lub tego samego rodzaju produktów, usług lub grupy produktów lub usług, w których wykorzystywane było dane kwalifikowane IP.

Wskaźnik Nexus

Wysokość dochodu kwalifikowanego, do którego można zastosować ulgę IP Box, oblicza się z uwzględnieniem wskaźnika nexus. Wskaźnik ten przedstawia wysokość kosztów kwalifikowanych i jest obliczany indywidualnie dla każdego kwalifikowanego IP osobno. Wzór na obliczenie wskaźnika nexus to:

(a+b)⋅1,3a+b+c+d\frac{(a + b) \cdot 1,3}{a + b + c + d}

gdzie:

a – koszty poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową bezpośrednio związaną z kwalifikowanym IP,

b – koszty poniesione na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP, innych niż wskazane w lit. d, od podmiotu niepowiązanego,

c – koszty poniesione na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP od podmiotu powiązanego,

d – koszty poniesione na nabycie kwalifikowanego IP.

Ewidencja dla ulgi IP Box

Podatnicy korzystający z ulgi IP Box muszą prowadzić odrębną ewidencję wszystkich zdarzeń gospodarczych, zarówno związanych z ulgą IP Box, jak i innych operacji gospodarczych. Ewidencja powinna zawierać łączną sumę uzyskanych przychodów, kosztów, dochodów i strat, z wyszczególnieniem dochodów, do których zastosowano 5% stawkę podatku dochodowego. Ewidencję należy prowadzić w KPiR lub w księgach rachunkowych. W przypadku KPiR, transakcje związane z ulgą należy ujmować w formie arkusza kalkulacyjnego z comiesięcznymi zestawieniami wydatków w wartościach narastających.

Ulga IP Box a inne ulgi

Od stycznia 2022 roku możliwe jest łączenie ulgi IP Box z ulgą B+R. Podatnik może stosować obie ulgi jednocześnie, jeśli spełnia warunki do ich zastosowania. Ulga IP Box może być także łączona z innymi odliczeniami od podstawy opodatkowania, np. ulgą na złe długi.

Dodatkowe informacje

  • Ulga IP Box jest dostępna dla dochodów z kwalifikowanych IP opodatkowanych w Polsce.
  • Preferencyjna stawka podatku może być zastosowana do dochodów osiągniętych za granicą, jeśli są to dochody z kwalifikowanych IP i podlegają opodatkowaniu w Polsce.
  • Skorzystanie z ulgi IP Box jest możliwe dopiero w zeznaniu rocznym.
  • Wyliczenie dochodu z kwalifikowanego IP, do którego można zastosować preferencyjne opodatkowanie, dokonywane jest według wzoru: D x n, gdzie:
    • D to dochód z kwalifikowanego IP,
    • n to wskaźnik nexus.
  • Otrzymana wartość stanowi podstawę opodatkowania preferencyjną stawką podatku dochodowego w wysokości 5%.
  • Podatnicy korzystający z IP Box są zobowiązani do wykazania dochodu (straty) z KPWI w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto dochód (poniesiono stratę).
  • Do zeznania należy dołączyć formularz CIT/IP lub PIT/IP, w którym wykazuje się m.in. rodzaj KPWI, zagregowane przychody i koszty związane z KPWI.
  • Każda działalność B+R, która prowadzi do wytworzenia, rozwoju lub ulepszenia KPWI, niezależnie od jej skali, częstotliwości, poziomu twórczości czy systematyczności, stanowi kwalifikowaną działalność B+R dla potrzeb IP Box.

Podejmuj przemyślane decyzje!
🦉

===========================

Wpis ma charakter informacyjny lub edukacyjny i nie jest usługą doradztwa prawnego lub podatkowego. Podjęcie decyzji mających skutki podatkowe lub prawne powinno być poprzedzone analizą i rekomendacjami profesjonalistów na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów w indywidualnej sprawie danego podmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z oparcia się na informacjach przedstawionych na niniejszej stronie.

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoja firma ma potencjał na skorzystanie z ulgi to umów się na darmową wstępną rozmowę

Inne podobne tematy
No items found.