Zwolnienia dla spółek holdingowych

#tagi:
No items found.
#branża:
#data:

Zwolnienia dla spółek holdingowych

Polski system podatkowy wprowadził specjalne zasady opodatkowania dla spółek holdingowych, aby zachęcić inwestorów do inwestowania w Polsce i zapobiec ucieczce kapitału. Główną zachętą jest brak opodatkowania sprzedaży udziałów lub akcji posiadanych przez te spółki, a także brak podatku od dywidend otrzymanych od spółki zależnej.

Najważniejsze informacje:

Dla kogo

Aby skorzystać z tych zwolnień, zarówno spółka holdingowa jak i spółka zależna muszą spełnić kilka warunków. Oto one.

Spółka holdingowa:

  • Musi być spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółką akcyjną albo spółką akcyjną, będącą podatnikiem z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce.
  • Musi posiadać co najmniej 10% udziałów/akcji w spółce zależnej.
  • Nie może tworzyć podatkowej grupy kapitałowej.
  • Nie może korzystać ze zwolnień podatkowych w zakresie działania na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) lub na podstawie decyzji o wsparciu inwestycji.
  • Musi prowadzić rzeczywistą działalność gospodarczą.
  • Jej udziałowcem/akcjonariuszem nie może być podmiot z kraju stosującego szkodliwą konkurencję podatkową, niechętnego współpracy podatkowej lub kraju, z którym nie ratyfikowano umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (np. Rosja, Bahamy, Fidżi).

Spółka zależna:

  • Nie może posiadać tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym ani innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel lub beneficjent fundacji, trustu lub podobnego podmiotu.
  • Nie może tworzyć podatkowej grupy kapitałowej.
  • W przypadku zagranicznej spółki zależnej musi ona:
    • Mieć osobowość prawną.
    • Podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w innym kraju niż Polska, bez względu na miejsce ich osiągania, i nie może korzystać ze zwolnienia z tego opodatkowania.
    • Nie może mieć siedziby w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.

Zwolnienie z opodatkowania dywidend

Aby skorzystać ze zwolnienia, spółka musi być spółką holdingową i spółką zależną nieprzerwanie przez co najmniej 2 lata przed dniem uzyskania przychodów z dywidend.

Zwolnienie nie dotyczy dywidend od zagranicznej spółki zależnej, jeśli ta spełnia warunki do uznania jej za zagraniczną jednostkę kontrolowaną (CFC), chyba że w całości opodatkowuje swoje dochody w kraju UE/EOG i prowadzi w nim istotną działalność gospodarczą.

Zwolnienie nie dotyczy również dywidend od zagranicznej spółki zależnej, w części, w jakiej wypłacona dywidenda podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, odliczeniu od dochodu, podstawy opodatkowania lub od podatku przez zagraniczną spółkę zależną.

Podatnicy korzystający ze zwolnienia muszą wykazać w zeznaniu CIT-8 dane o wysokości dochodów objętych zwolnieniem.

Zwolnienie z opodatkowania sprzedaży udziałów/akcji:

Podobnie jak przy dywidendach, spółki muszą być spółką holdingową i spółką zależną nieprzerwanie przez co najmniej 2 lata przed dniem uzyskania przychodów ze sprzedaży udziałów/akcji.

Zwolnienie nie dotyczy zbywania spółek nieruchomościowych, czyli takich, w których co najmniej 50% wartości aktywów stanowią nieruchomości położone w Polsce.

Przed sprzedażą (co najmniej 5 dni wcześniej), należy poinformować Naczelnika Urzędu Skarbowego o zamiarze sprzedaży.

Oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia powinno zawierać dane stron, spółki zależnej, wskazanie udziału w kapitale i planowaną datę zawarcia umowy.

Zwolnienie dotyczy tylko zbycia udziałów i akcji, nie obejmuje praw i obowiązków w spółkach osobowych.

Podatnicy korzystający ze zwolnienia muszą wykazać w zeznaniu CIT-8 dane o wysokości dochodów objętych zwolnieniem.

Dodatkowe informacje:

Nie trzeba zgłaszać do urzędu faktu bycia spółką holdingową.

Kwestia zwolnienia nie zależy od tego, czy spółka była holdingowa dwa lata przed transakcją, ale od spełnienia warunków w momencie uzyskania przychodów.

W razie wątpliwości można wystąpić z wnioskiem o interpretację indywidualną.

Podsumowanie

Polska spółka holdingowa może skorzystać ze zwolnienia z podatku od dywidend i sprzedaży udziałów/akcji, pod warunkiem spełnienia określonych wymogów dotyczących zarówno spółki holdingowej, jak i spółki zależnej, a także zachowania okresu posiadania udziałów i akcji.

Podejmuj przemyślane decyzje!
🦉

===========================

Wpis ma charakter informacyjny lub edukacyjny i nie jest usługą doradztwa prawnego lub podatkowego. Podjęcie decyzji mających skutki podatkowe lub prawne powinno być poprzedzone analizą i rekomendacjami profesjonalistów na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów w indywidualnej sprawie danego podmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z oparcia się na informacjach przedstawionych na niniejszej stronie.

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoja firma ma potencjał na skorzystanie z ulgi to umów się na darmową wstępną rozmowę

Inne podobne tematy
No items found.