Ulga na złe długi

#tagi:
No items found.
#branża:
#data:

Ulga na złe długi

Ulga na złe długi to mechanizm umożliwiający wierzycielom zmniejszenie podstawy opodatkowania lub zwiększenie straty podatkowej o wartość niezapłaconych wierzytelności. Dla dłużników z kolei jest to obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania lub zmniejszenia straty o wartość niezapłaconych zobowiązań. W przypadku niezapłacenia za towary lub usługi, ulga staje się korzystnym narzędziem dla wierzyciela, natomiast dla dłużnika wiąże się z koniecznością skorygowania swoich zobowiązań podatkowych.

Najważniejsze informacje:

Korzyści dla wierzyciela

• Zmniejszenie podstawy opodatkowania: Wierzyciel może obniżyć podstawę opodatkowania o wartość wierzytelności, która została zaliczona do przychodów, ale nie została uregulowana ani zbyta. Dzięki temu wierzyciel płaci niższy podatek dochodowy.

• Korzystne dla przedsiębiorcy: Ulga jest korzystna, ponieważ pozwala na obniżenie obciążeń podatkowych w sytuacji, gdy dłużnik nie reguluje należności. Wierzyciel korzysta z tego rozwiązania, zmniejszając swój podatek dochodowy lub zwiększając stratę, co może prowadzić do niższej kwoty podatku do zapłacenia.

• Terminy dla wierzyciela: Zmniejszenia podstawy opodatkowania należy dokonać w zeznaniu podatkowym za rok, w którym minęło 90 dni od terminu płatności określonego na fakturze, rachunku lub umowie.

• Długoterminowe korzyści: Jeśli wartość ulgi przekroczy podstawę opodatkowania, wierzyciel może odliczyć niewykorzystaną część w kolejnych 3 latach podatkowych, co daje możliwość długoterminowej korekty podatków, o ile wierzytelność nadal nie zostanie uregulowana lub zbyta.

• Korekta dochodów w przypadku zapłaty: Jeśli dłużnik ostatecznie zapłaci za wierzytelność po zastosowaniu ulgi, wierzyciel ma obowiązek zwiększyć dochód lub zmniejszyć stratę w zeznaniu podatkowym za rok, w którym nastąpiło uregulowanie należności.

Obowiązki dłużnika

• Zwiększenie podstawy opodatkowania: Dłużnik jest zobowiązany do zwiększenia podstawy opodatkowania o wartość niezapłaconego zobowiązania, które wcześniej zostało zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (KUP). Jest to kara za niezapłacenie zobowiązania w terminie.

• Terminy dla dłużnika: Zwiększenia podstawy opodatkowania dokonuje się w zeznaniu podatkowym za rok, w którym minęło 90 dni od terminu płatności, wskazanego na fakturze, rachunku lub umowie.

• Zmniejszenie straty: W przypadku, gdy dłużnik ponosi stratę, musi ją zmniejszyć o wartość niezapłaconego zobowiązania. Jeśli wartość zobowiązania jest wyższa niż strata, różnica zwiększa podstawę opodatkowania dłużnika.

• Brak zapłaty = korekta podatkowa: Niezapłacenie zobowiązania w terminie skutkuje obowiązkiem dłużnika do korekty swojego rozliczenia podatkowego i zwiększenia podstawy opodatkowania, co wiąże się z wyższymi podatkami.

Warunki stosowania ulgi

• Dłużnik nie może być w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub likwidacji na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego złożenie zeznania podatkowego.

• Od daty wystawienia faktury lub zawarcia umowy dokumentującej wierzytelność nie mogą upłynąć 2 lata (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wystawiono fakturę lub zawarto umowę).

• Transakcja musi być zawarta w ramach działalności gospodarczej obu stron, a dochody z tej działalności muszą podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Ulga na złe długi a zaliczki na podatek

• Ulga na złe długi może być stosowana również w trakcie roku podatkowego przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy. Dzięki temu wierzyciel może pomniejszyć swoje zaliczki, a dłużnik – zwiększyć podstawę opodatkowania.

• Wierzyciel zmniejsza zaliczkę na podatek, jeśli do dnia terminu jej płatności wierzytelność nie została uregulowana, a dłużnik zwiększa podstawę opodatkowania, jeśli zobowiązanie nie zostało zapłacone do dnia terminu płatności zaliczki.

• Jeśli wierzyciel zdecyduje się na ulgę, ale wierzytelność zostanie zapłacona po roku podatkowym, w którym ulga została zastosowana, będzie miał obowiązek zwiększyć dochód lub zmniejszyć stratę w rocznym zeznaniu podatkowym.

Ważne aspekty ulgi na złe długi

• Ulga na złe długi stosowana jest bez względu na termin ujęcia wierzytelności lub zobowiązań w przychodach lub kosztach.

• Wierzytelności odliczone w ramach ulgi nie mogą być ponownie zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie innych przepisów.

• Analogicznie, wierzytelności zaliczone do KUP na podstawie innych przepisów nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi na złe długi.

• Termin 90 dni liczony jest od pierwszego dnia następującego po terminie płatności wskazanym na fakturze, rachunku lub w umowie.

• W przypadku zmiany terminu zapłaty, stosuje się pierwotny termin płatności określony w umowie.

Podsumowanie

Ulga na złe długi to korzystne narzędzie dla wierzycieli, pozwalające na zmniejszenie podstawy opodatkowania lub zwiększenie straty w sytuacji, gdy dłużnik nie zapłacił w terminie. Z kolei dla dłużnika jest to obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania, co może prowadzić do wyższych podatków do zapłacenia. Ulga może być stosowana zarówno w rozliczeniu rocznym, jak i w trakcie roku podatkowego przy obliczaniu zaliczek na podatek. Dzięki tej uldze wierzyciel zyskuje możliwość korekty swoich zobowiązań podatkowych, a dłużnik ponosi konsekwencje za opóźnienia w zapłacie.

Podejmuj przemyślane decyzje!
🦉

===========================

Wpis ma charakter informacyjny lub edukacyjny i nie jest usługą doradztwa prawnego lub podatkowego. Podjęcie decyzji mających skutki podatkowe lub prawne powinno być poprzedzone analizą i rekomendacjami profesjonalistów na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów w indywidualnej sprawie danego podmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z oparcia się na informacjach przedstawionych na niniejszej stronie.

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoja firma ma potencjał na skorzystanie z ulgi to umów się na darmową wstępną rozmowę

Inne podobne tematy
No items found.