Ulga na robotyzację

#tagi:
No items found.
#branża:
#data:

Ulga na robotyzację

Ulga na robotyzację to preferencja podatkowa, która umożliwia firmom dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację. Celem ulgi jest wspieranie przedsiębiorstw w poprawie produktywności i konkurencyjności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, poprzez wprowadzenie robotów przemysłowych w procesy produkcyjne.

Najważniejsze informacje:

Kto może skorzystać z ulgi?

Z ulgi na robotyzację mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy osiągają dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej (12% lub 32%) lub podatkiem liniowym.

Na czym polega ulga?

Ulga na robotyzację pozwala na rozliczenie w podatku dochodowym 150% poniesionych kosztów:

• 100% jako koszt uzyskania przychodów

• 50% jako odliczenie w ramach ulgi

Kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jakie koszty można odliczyć?

Odliczeniu podlegają koszty poniesione na robotyzację, obejmujące:

  • Koszty nabycia fabrycznie nowych:
    • robotów przemysłowych
    • maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych
    • maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, w szczególności: czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony), optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe)
    • maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer
    • urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych
  • Koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych, niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz wyżej wymienionych środków trwałych
  • Koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz wyżej wymienionych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych
  • Opłaty leasingowe od robotów przemysłowych oraz wyżej wymienionych środków trwałych, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi własność tych środków trwałych na korzystającego

Ważne jest, że odliczeniu podlegają koszty, które nie zostały zwrócone w jakikolwiek sposób.

Zasady odliczenia

Ulga obejmuje koszty poniesione na robotyzację w latach 2022–2026.

Ulgę odlicza się w zeznaniu rocznym za rok, w którym poniesiono koszty.

Jeżeli w danym roku wykazana zostanie strata albo dochód jest niższy od kwoty przysługującego odliczenia, to z ulgi można skorzystać w zeznaniach za kolejne 6 lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym skorzystano lub miało się prawo skorzystać z odliczenia.

Dodatkowe informacje

Robot przemysłowy musi być automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszyną, posiadającą co najmniej trzy stopnie swobody, z możliwościami manipulacyjnymi bądź lokomocyjnymi dla zastosowań przemysłowych. Musi również spełniać warunki:

  • Wymieniać dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi
  • Być połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne
  • Być monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń
  • Być zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym

Odliczeniu podlegają odpisy amortyzacyjne od nabytego robota przemysłowego w okresie obowiązywania ulgi (2022-2026). Koszt nabycia robota przemysłowego, rozumiany jako cena zapłacona za jego nabycie, nie podlega odliczeniu.

W przypadku, gdy wydatki poniesione na nabycie robota przemysłowego zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie, podatnik jest zobowiązany do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę dokonanych odliczeń, które zostały mu zwrócone.

Podatnik korzystający z odliczenia składa w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje tego odliczenia, informację zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.

Ulga na robotyzację nie obejmuje kosztów poniesionych na robotyzację, które dotyczą działań lub aktywów związanych z górnictwem paliw kopalnych, składowiskami odpadów, spalarniami odpadów lub instalacjami do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

Podejmuj przemyślane decyzje!
🦉

===========================

Wpis ma charakter informacyjny lub edukacyjny i nie jest usługą doradztwa prawnego lub podatkowego. Podjęcie decyzji mających skutki podatkowe lub prawne powinno być poprzedzone analizą i rekomendacjami profesjonalistów na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów w indywidualnej sprawie danego podmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z oparcia się na informacjach przedstawionych na niniejszej stronie.

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoja firma ma potencjał na skorzystanie z ulgi to umów się na darmową wstępną rozmowę

Inne podobne tematy
No items found.