Ulga na robotyzację to preferencja podatkowa, która umożliwia firmom dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację. Celem ulgi jest wspieranie przedsiębiorstw w poprawie produktywności i konkurencyjności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, poprzez wprowadzenie robotów przemysłowych w procesy produkcyjne.
Z ulgi na robotyzację mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy osiągają dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej (12% lub 32%) lub podatkiem liniowym.
Ulga na robotyzację pozwala na rozliczenie w podatku dochodowym 150% poniesionych kosztów:
• 100% jako koszt uzyskania przychodów
• 50% jako odliczenie w ramach ulgi
Kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Odliczeniu podlegają koszty poniesione na robotyzację, obejmujące:
Ważne jest, że odliczeniu podlegają koszty, które nie zostały zwrócone w jakikolwiek sposób.
Ulga obejmuje koszty poniesione na robotyzację w latach 2022–2026.
Ulgę odlicza się w zeznaniu rocznym za rok, w którym poniesiono koszty.
Jeżeli w danym roku wykazana zostanie strata albo dochód jest niższy od kwoty przysługującego odliczenia, to z ulgi można skorzystać w zeznaniach za kolejne 6 lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym skorzystano lub miało się prawo skorzystać z odliczenia.
Robot przemysłowy musi być automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszyną, posiadającą co najmniej trzy stopnie swobody, z możliwościami manipulacyjnymi bądź lokomocyjnymi dla zastosowań przemysłowych. Musi również spełniać warunki:
Odliczeniu podlegają odpisy amortyzacyjne od nabytego robota przemysłowego w okresie obowiązywania ulgi (2022-2026). Koszt nabycia robota przemysłowego, rozumiany jako cena zapłacona za jego nabycie, nie podlega odliczeniu.
W przypadku, gdy wydatki poniesione na nabycie robota przemysłowego zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie, podatnik jest zobowiązany do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę dokonanych odliczeń, które zostały mu zwrócone.
Podatnik korzystający z odliczenia składa w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje tego odliczenia, informację zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.
Ulga na robotyzację nie obejmuje kosztów poniesionych na robotyzację, które dotyczą działań lub aktywów związanych z górnictwem paliw kopalnych, składowiskami odpadów, spalarniami odpadów lub instalacjami do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.
===========================